• Home
 • درباره آیلتس
 • تفاوت آیلتس‌ و تافل در چیست؟

تفاوت آیلتس‌ و تافل در چیست؟

تفاوت آیلتس‌ و تافل به لحاظ هدف:

در این بخش تفاوت آیلتس‌ و تافل را می‌توانید در بخش‌های متفاوت مشاهده کنید.

آزمون آیلتس (International English Language Testing System) بمعنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی. است. این آزمون یکی. از باارزش‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می‌شود. مدرک آیلتس در بیش از ۹۰درصد دانشگاه‌های جهان بخصوص کشورهاى انگلیسى زبان اعتبار دارد. همچنین آزمون در ۱۱۰ کشور جهان برگزار می‌شود. سالانه حدود یک‌ونیم میلیون نفر داوطلب در این آزمون شرکت می‌کنند.

آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language) به معنای. آزمون انگلیسی بعنوان زبان بیگانه است. این آزمون یکی دیگر از معتبرترین. تست‌های سنجش و ارزیابی دانش زبان در جهان است. آزمون تافل همچون آیلتس در بیش از ۹۰ درصد کشورهای جهان معتبر است. اما غالباً این آزمون توسط موسسات و مراکز آمریکایی پذیرفته می‌شود.

تفاوت آیلتس و تافل


نکته قابل‌توجه این است که در سالهایی اخیر مدارک آزمون آیلتس نیز در دانشگاه‌های آمریکایی پذیرفته می‌شود

تفاوت آیلتس‌ و تافل به لحاظ ساختار آزمون:

شما در آزمون تافل با سوالات چندگزینه‌ای Multiple Choice مواجه هستید. در حالیکه در آزمون آیلتس انواع. مختلفی از سوالات تشریحی و نوشتاری وجود دارد. همچون: پرکردن جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و یا نوشتن مقاله وجود دارد.

طراحی آزمون تافل، به علت چندگزینه‌ای بودن سوالات، بیشتر. برروی توانایی تحلیل جهت تشخیص پاسخ صحیح تاکید می‌شود. در حالیکه در آزمون آیلتس توانایی درک‌مطلب مورد تحلیل قرار می‌گیرد. آزمون آیلتس در سه نوع Academic، General و Life Skills بصورت حضوری یا کامپیوتری برگزار می‌شود. اما آزمون تافل فقط یک نوع دارد و آن هم به صورت اینترنتی است.


تفاوت آیلتس‌ و تافل به لحاظ هریک از مهارت‌ها:

 • مهارت شنیداری یا Listeningتفاوت-آزمون-آیلتس-و-تافل

این مهارت در آزمون آیلتس شامل 4 فایل صوتی است. پاسخ به سوالات مربوط به آن. در مدت زمان 30 دقیقه انجام می‌گیرد.

اما در آزمون تافل مجموع 34 تا 51 سوال در قالب 6 تا 9 سری سوال طرح می‌شود. در این بخش تمامی. سوالات چهارگزینه‌ای هستند. شخص در حین شنیدن می‌تواند یادداشت‌برداری کند و پس از آن به سوالات پاسخ دهد. (امکان پاسخ‌دهی همزمان وجود ندارد). مدت زمان پاسخگویی به سوالات این. مهارت 20 تا 30 دقیقه است.

 • مهارت خواندن یا Readingتفاوت-آزمون-آیلتس-و-تافل

این مهارت در آزمون آیلتس در مدت زمان 60 دقیقه و به کمک 3 متن موردسنجش قرار می‌گیرد. سوالات این بخش به صورت متنوعی شامل سوالاتی با پاسخهای. کوتاه، درست و غلط و یا انتخاب عنوان برای پاراگراف می‌باشد.

اما در آزمون تافل سوالات به صورت چهارگزینه‌ای. و در قالب 3 یا 4 متن 14 سوالی طراحی شده‌اند. مدت زمان پاسخ به سوالات مربوط. به این مهارت مجموعاً 60 تا 80 دقیقه است.

 • مهارت مکالمه یا Speaking: تفاوت-آزمون-آیلتس-و-تافل

این مهارت در آزمون آیلتس می‌تواند در روز آزمون و یا قبل یا بعد از آن، بصورت یک مصاحبه. حضوری با ممتحن آیلتس در مدت زمان 11 تا 14 دقیقه برگزار می‌شود.

اما در آزمون تافل به اینصورت است که در همان روز آزمون 6 سوال از داوطلب پرسیده می‌شود. داوطلب باید توسط میکروفون به پرسش‌ها پاسخ دهد. مدت زمان. اختصاص داده شده به مهارت. اسپیکینگ در آزمون تافل 20 دقیقه است. بدین ترتیب صدای ضبط شده توسط ممتحن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ی
  • مهارت نوشتن یا Writing:

  مهارت نوشتن در آزمون آیلتس در دو بخش (تسک) مورد سنجش قرار می‌گیرد. بخش (تسک) اول، که مدت زمان پاسخ‌گویی به آن 20 دقیقه است. در آیلتس آکادمیک شامل توصیف یک نمودار. یا جدول و گزارش کامل آن است. اما در آزمون آیلتس جنرال شامل نوشتن نامه بر اساس موضوع اراده شده است. تسک دوم، شامل یک مقاله 200 تا 250 کلمه‌ای است. داوطلب در رابطه با موضوع پیشنهادشده نظرات خود را اراده می‌دهد.

   

  اما در آزمون تافل این مهارت. بصورت تایپ در کامپیوتر انجام می‌گیرد. در اینجا هم دو بخش به این مهارت اختصاص داده شده است. در بخش اول در مدت. 3 دقیقه یک متن را مطالعه می‌کنید. سپس به توضیحاتی که استاد در خصوص متن می‌دهد (که معمولا فرضیه را در متن رد می‌کند) گوش می‌دهید. پس از آن یک مقاله. 5 پاراگرافی، 300 تا 350 کلمه ای را در مدت زمان 20 دقیقه در رابطه با آن می‌نویسید. بخش دوم، شامل خواندن گزارش یا سخنرانی در خصوص موضوع بخش اول و نوشتن مقاله 300 تا 400 کلمه ای در رابطه با آن می‌باشد.